Great Western Sportive - Rider Times

18th June 2017

We often have to battle the conditions on British rides, but it’s not often that it all becomes about beating the heat! This was a proper inferno of a day though, with brilliant, blinding sunshine to illuminate the views, and no hiding place out in the hills! Well done to all of you who got round, whether you stuck it out over the full distance, or took the (wise) decision to drop to a shorter route in the heat. We hope you had a great day!

Enjoyed this event?

Don’t miss these rides!

There’s more great riding ot come this summer with our fantastic new Beach Cruiser Sportives!

Duncton, July 1st

Petersfield, August 13th

Rider No. Name Category Course Avg Pace Ride Time Time Band
1 Ben Abrey M18-39 Full 23.54 km/h 06:52:53 Bronze
2 William Allen M18-39 Full 23.40 km/h 06:55:28 Bronze
3 Paul Appleby M50+ Full 25.63 km/h 06:19:15 Gold
4 Tim Argyle M18-39 Full 22.89 km/h 07:04:34 Bronze
6 Mike Axon M50+ Full 28.75 km/h 05:38:02 Gold
7 Andy Backhouse M40-49 Full 24.83 km/h 06:31:24 Silver
202 Richard Bartholemew M40-49 Full 24.48 km/h 06:37:04 Silver
9 Martyn Bidwell M50+ Full 24.84 km/h 06:31:21 Silver
12 Mark Bolton M50+ Full 30.90 km/h 05:14:35 Gold
13 Tom Bolton M18-39 Full 30.93 km/h 05:14:14 Gold
20 Kenneth Burke M40-49 Full 28.55 km/h 05:40:28 Gold
24 Shaun Callaghan M50+ Full 20.83 km/h 07:46:44 Bronze
25 Richard Carrington M50+ Full 23.34 km/h 06:56:25 Silver
27 Marcus Childs M50+ Full 30.18 km/h 05:22:02 Gold
28 Mike Clack M18-39 Full 18.08 km/h 08:57:41
29 Sharon Clack F18-39 Full 18.08 km/h 08:57:36
31 Tony Clayton M40-49 Full 22.51 km/h 07:11:49 Bronze
49 Ben Ellwood M18-39 Full 23.62 km/h 06:51:29 Bronze
52 David Forsdike M40-49 Full 20.96 km/h 07:43:43
53 Scott Franklin M40-49 Full 26.32 km/h 06:09:17 Gold
58 Nick Girdler M50+ Full 25.28 km/h 06:24:30 Gold
201 Chris Goodall M18-39 Full 24.09 km/h 06:43:30 Bronze
61 Richard Gordon M40-49 Full 30.78 km/h 05:15:47 Gold
62 Steve Gordon M40-49 Full 28.96 km/h 05:35:35 Gold
72 Charlotte Hardy F18-39 Full 23.26 km/h 06:57:56 Bronze
74 Richard Hardy M50+ Full 23.25 km/h 06:58:04 Silver
75 Matthew Hargreaves M18-39 Full 28.44 km/h 05:41:49 Gold
207 Phil Havell M40-49 Full 22.03 km/h 07:21:14 Bronze
76 Layton Henderson M40-49 Full 22.67 km/h 07:08:41 Bronze
215 Erika Henson F40-49 Full 21.58 km/h 07:30:29 Bronze
77 Mark Herd M50+ Full 21.42 km/h 07:33:50 Bronze
82 Simon Hudd M40-49 Full 24.00 km/h 06:44:58 Silver
85 Nigel Jackson M50+ Full 24.93 km/h 06:29:57 Gold
94 Alan Kendrick M40-49 Full 23.77 km/h 06:48:58 Silver
96 Daniel Kerven M40-49 Full 24.05 km/h 06:44:06 Silver
98 Phil Kruse M40-49 Full 29.36 km/h 05:31:03 Gold
102 Andy Lee M50+ Full 24.44 km/h 06:37:44 Silver
108 David Livingstone M50+ Full 20.71 km/h 07:49:24 Bronze
111 Henry Macleod M18-39 Full 23.39 km/h 06:55:32 Bronze
117 Peter Martin M50+ Full 25.02 km/h 06:28:29 Gold
121 Peter Mccartney M50+ Full 18.96 km/h 08:32:43
200 Roy McCubbin M50+ Full 24.41 km/h 06:38:14 Silver
220 Robert Morgan M50+ Full 28.97 km/h 05:35:28 Gold
126 Alex Morris F40-49 Full 24.00 km/h 06:45:00 Silver
129 David Mundy M40-49 Full 26.87 km/h 06:01:43 Gold
134 Mario Pavan M50+ Full 28.16 km/h 05:45:07 Gold
137 Jonathan Pink M40-49 Full 24.63 km/h 06:34:42 Silver
142 Gavin Rees M40-49 Full 26.49 km/h 06:06:54 Gold
146 Dad Savage Savage M50+ Full 24.05 km/h 06:44:06 Silver
148 Barry Scott M40-49 Full 31.67 km/h 05:06:56 Gold
149 Richard Simmonds M40-49 Full 32.71 km/h 04:57:12 Gold
152 Andrew Smith M40-49 Full 27.14 km/h 05:58:05 Gold
156 Peter Talbot M50+ Full 22.42 km/h 07:13:37 Silver
157 Richard Talbot M50+ Full DNF Gold
170 Jon Varney M50+ Full 25.28 km/h 06:24:31 Gold
178 Mr Philip Watts M50+ Full 30.41 km/h 05:19:39 Gold
180 Ralph Webb M50+ Full 22.99 km/h 07:02:52 Silver
185 Ian Wild M18-39 Full 22.90 km/h 07:04:30 Bronze
189 Ian Wood M50+ Full 22.66 km/h 07:08:56 Silver
191 Liz Wood F50+ Full 22.66 km/h 07:08:53 Silver
Rider No. Name Category Course Avg Pace Ride Time Time Band
203 Dean Barrett M50+ Mid 25.25 km/h 04:40:25 Gold
23 Simon Cady M40-49 Mid 20.41 km/h 05:46:51
26 Nick Chevis M50+ Mid 20.04 km/h 05:53:20
34 Dale Cowling M40-49 Mid 24.50 km/h 04:48:59 Silver
36 Mark Curtis M50+ Mid 21.40 km/h 05:30:49 Bronze
37 Charles Daka M40-49 Mid 25.44 km/h 04:38:18 Silver
41 Debbie Davies F50+ Mid 19.26 km/h 06:07:35 Bronze
42 Luke Davis M18-39 Mid 24.18 km/h 04:52:47 Bronze
43 Anthony De Ferry M50+ Mid 19.95 km/h 05:54:54
44 Andrew Don M40-49 Mid 22.89 km/h 05:09:20 Bronze
46 Cedric Duval M40-49 Mid 19.03 km/h 06:11:57
48 Ben Elliot M40-49 Mid 25.13 km/h 04:41:41 Silver
57 Richard Gill M50+ Mid 20.41 km/h 05:46:58 Bronze
60 Sarah Goodman F18-39 Mid 25.89 km/h 04:33:26 Silver
218 Jacek Gower M40-49 Mid 17.10 km/h 06:53:55
63 Steve Greenway M50+ Mid 27.24 km/h 04:19:54 Gold
64 Adam Grindey M50+ Mid 20.28 km/h 05:49:02 Bronze
65 Dan Grindey M40-49 Mid 20.29 km/h 05:48:57
211 Ian Guppy M40-49 Mid 23.15 km/h 05:05:53 Bronze
216 Magda Heluska F18-39 Mid 17.11 km/h 06:53:52
80 Darren Hill M40-49 Mid 26.03 km/h 04:31:59 Silver
204 Russell Hodges M18-39 Mid 23.05 km/h 05:07:13 Bronze
84 Nick Huntley M40-49 Mid 29.10 km/h 04:03:16 Gold
86 Lawrence James MUnder 1 Mid 24.20 km/h 04:52:37 Silver
88 Rachael Johnson F40-49 Mid 17.63 km/h 06:41:31
95 Matthew Kerry M18-39 Mid 24.22 km/h 04:52:18 Bronze
101 Stephen Leatherland M50+ Mid 20.93 km/h 05:38:15 Bronze
103 Nathan Lenehan M40-49 Mid 23.96 km/h 04:55:26 Silver
104 Mark Lever M50+ Mid 20.40 km/h 05:47:00 Bronze
105 Adrian Li M50+ Mid 24.81 km/h 04:45:24 Silver
106 Martin Li M18-39 Mid 25.45 km/h 04:38:11 Silver
107 Tom Littler M40-49 Mid 21.55 km/h 05:28:28 Bronze
109 Karen Mace F40-49 Mid 20.97 km/h 05:37:34 Bronze
118 Roderick Matheson M50+ Mid 22.85 km/h 05:09:52 Silver
119 Alison Matthews F50+ Mid DNF Gold
122 Steve Mcqueen M40-49 Mid 23.88 km/h 04:56:28 Silver
124 Tony Merrett M50+ Mid 20.28 km/h 05:49:06 Bronze
133 Paul Ostridge M40-49 Mid 25.40 km/h 04:38:44 Silver
199 Ken Pelton M50+ Mid 21.24 km/h 05:33:23 Bronze
136 Jerry Pike M50+ Mid 22.86 km/h 05:09:40 Silver
140 Chris Priddy M18-39 Mid 24.93 km/h 04:44:00 Silver
141 Ian Pryor M50+ Mid 21.58 km/h 05:28:05 Bronze
150 Andrew Sly M40-49 Mid 22.29 km/h 05:17:39 Bronze
155 Andrew Sudlow M50+ Mid 24.94 km/h 04:43:53 Gold
158 Christopher Thomas M18-39 Mid 20.67 km/h 05:42:30
161 Christopher Thomsen M40-49 Mid 25.29 km/h 04:39:56 Silver
163 Simon Thomson M50+ Mid 25.89 km/h 04:33:26 Gold
164 Dan Tobin M40-49 Mid 22.88 km/h 05:09:23 Bronze
169 Mike Townsend M50+ Mid 24.05 km/h 04:54:20 Silver
172 Carl Walker M40-49 Mid 22.92 km/h 05:08:53 Bronze
173 Matt Walker M40-49 Mid 22.52 km/h 05:14:21 Bronze
175 Andy Wallis M50+ Mid 27.71 km/h 04:15:31 Gold
179 Richard Weale M50+ Mid 19.96 km/h 05:54:47
184 Tim Wickham M50+ Mid 25.89 km/h 04:33:28 Gold
192 David Young M50+ Mid 27.70 km/h 04:15:33 Gold
Rider No. Name Category Course Avg Pace Ride Time Time Band
8 Sam Backway F40-49 Short 16.71 km/h 04:18:34
10 Samantha Bloch F18-39 Short 21.78 km/h 03:18:21 Bronze
11 Tim Bloch M50+ Short 21.80 km/h 03:18:09 Bronze
16 Richard Brooks M50+ Short 20.11 km/h 03:34:50
17 Chris Brown M50+ Short 21.87 km/h 03:17:30 Bronze
30 Judith Clark F50+ Short 17.48 km/h 04:07:08
209 Andy Connor M40-49 Short 20.67 km/h 03:29:02
210 Charlie Connor M18-39 Short 20.63 km/h 03:29:22
32 Paul Corrie M50+ Short 22.37 km/h 03:13:05 Silver
33 Dave Costin M40-49 Short 29.20 km/h 02:27:58 Gold
35 Ross Crudgington M18-39 Short 22.66 km/h 03:10:37 Bronze
38 Jenny Dalton F40-49 Short 18.57 km/h 03:52:37
196 Patrick Delahunty M18-39 Short DNF Gold
45 Joanne Donohoe F40-49 Short 22.96 km/h 03:08:07 Silver
50 Paul Embleton M40-49 Short 13.21 km/h 05:26:58
51 Hugo Everitt M40-49 Short 34.17 km/h 02:06:25 Gold
54 Paul Fraser M50+ Short 23.97 km/h 03:00:13 Silver
59 Juan Angel Gonzalez Diaz M18-39 Short 34.32 km/h 02:05:53 Gold
68 Chris Hale M50+ Short 12.05 km/h 05:58:24
69 Giles Hall M50+ Short 25.64 km/h 02:48:31 Gold
70 Richard Hall M50+ Short 24.11 km/h 02:59:10 Silver
198 Stuart Harris M18-39 Short 23.23 km/h 03:05:59 Bronze
213 Tim Harris M50+ Short 21.07 km/h 03:25:02 Bronze
208 Lee Havell M40-49 Short 20.68 km/h 03:28:56
79 John Higgs M50+ Short 27.47 km/h 02:37:15 Gold
83 William Hunt M50+ Short 30.17 km/h 02:23:10 Gold
214 Glenn Jefferies M50+ Short 21.82 km/h 03:17:57 Bronze
87 Gareth Johnson M40-49 Short 27.29 km/h 02:38:18 Gold
89 Ross Johnson M40-49 Short 30.17 km/h 02:23:10 Gold
91 Elwyn Jones M50+ Short 27.84 km/h 02:35:10 Gold
92 Philip Jones M50+ Short 27.36 km/h 02:37:52 Gold
93 Paul Kelly M50+ Short 24.69 km/h 02:54:57 Silver
205 Carl Langston M40-49 Short 26.07 km/h 02:45:44 Gold
99 Phil Lawrence M40-49 Short 20.12 km/h 03:34:43
219 Graham MacNamee M50+ Short 19.13 km/h 03:45:52
112 Stuart Malaure M50+ Short 34.11 km/h 02:06:40 Gold
113 Krzysztof Malik M18-39 Short 23.65 km/h 03:02:38 Bronze
116 Sean Mallon M40-49 Short 21.84 km/h 03:17:50 Bronze
120 Donal Mccarthy M50+ Short 25.39 km/h 02:50:07 Gold
123 Nickie Meacock F40-49 Short 16.71 km/h 04:18:34
127 Anthony (Tony) Morris M50+ Short 24.52 km/h 02:56:11 Silver
197 Paul Morse M18-39 Short 23.23 km/h 03:06:00 Bronze
128 Fred Mosselmans M50+ Short 24.99 km/h 02:52:52 Gold
130 Paul Murphy M40-49 Short 27.86 km/h 02:35:05 Gold
131 Karl Norris M40-49 Short 24.14 km/h 02:58:59 Silver
206 John Over M18-39 Short 29.36 km/h 02:27:07 Gold
135 Gary Payne M40-49 Short 28.07 km/h 02:33:54 Gold
138 Steve Pitt M50+ Short 21.57 km/h 03:20:18 Bronze
195 Martin Platt M40-49 Short 25.35 km/h 02:50:26 Silver
139 Laura Potts F18-39 Short 22.70 km/h 03:10:21 Bronze
143 Andrew Roberts M18-39 Short 24.13 km/h 02:59:04 Bronze
145 Stephen Rushton M50+ Short 27.33 km/h 02:38:04 Gold
147 Michael Schmidt M50+ Short 13.68 km/h 05:15:43
151 Peter Smart M40-49 Short 16.71 km/h 04:18:29
153 Ian Smith M40-49 Short 28.08 km/h 02:33:50 Gold
194 Paul Stephenson M50+ Short DNF Gold
162 Nick Thomson M40-49 Short 16.98 km/h 04:14:23
168 Claire Topping F40-49 Short 12.06 km/h 05:58:19
174 Heather Wallington F50+ Short 21.57 km/h 03:20:17 Silver
176 Chris Wallis F50+ Short 20.51 km/h 03:30:37 Bronze
181 Andrew Weir M50+ Short 17.74 km/h 04:03:34
182 Rebecca Weir F40-49 Short 17.74 km/h 04:03:32
183 David Whitelock M40-49 Short 30.22 km/h 02:22:58 Gold
188 James Willmoth M18-39 Short 18.60 km/h 03:52:16
193 Fran Young F50+ Short 20.49 km/h 03:30:52 Bronze
71 Paul Hannon M50+ Sort 25.39 km/h 02:50:09 Gold

Band A (Male 18-39)

Full Route Mid Route Short Route
Gold=27.36km/h (17.00mph) 5h 55m 4h 18m 2h 37m
Silver=24.54km/h (15.25mph) 6h 36m 4h 48m 2h 56m
Bronze=22.13km/h (13.75mph) 7h 19m 5h 19m 3h 15m

Band B (Male 40+, Female 18-39, Male U18)

Full Route Mid Route Short Route
Gold=25.99km/h (16.15mph) 6h 13m 4h 31m 2h 45m
Silver=23.32km/h (14.49mph) 6h 55m 5h 02m 3h 04m
Bronze=21.02km/h (13.06mph) 7h 41m 5h 35m 3h 24m

Band C (Female 40-49, Female U18, Male 50+)

Full Route Mid Route Short Route
Gold = 24.62km/h (15.30mph) 6h 30m 4h 44m 2h 53m
Silver=22.09km/h (13.73mph) 7h 15m 5h 17m 3h 13m
Bronze=19.92km/h (12.38mph) 8h 03m 5h 51m 3h 34m

Band D (Female 50+)

Full Route Mid Route Short Route
Gold=23.26km/h (14.45mph) 6h 48m 4h 57m 3h 01m
Silver=20.86km/h (12.96mph) 7h 35m 5h 31m 3h 22m
Bronze=18.81km/h (11.69mph) 8h 25m 6h 07m 3h 44m